O Vánocích, konzumu a vkusu nevkusu,

nedostatku klínů, nohou a rukou.

Šílenství se stupňuje, prodavačky šílí, asi nejen prodavačky, šílí všichni, například lékárníci, kterým se tvoří fronty nikoliv z důvodu dárků, ale z důvodu poplatků, skoro všichni šílí kvůli poplatkům, poplatky jsou důležitější než, jsou nejdůležitější. Hlídač na parkovišti mi včera povídá,  Ti lidi jsou jak šílení a jsou děsně vzteklý, před chvílí tu byl Kerndl a ten byl tak vzteklej, že mi při vyjíždění málem zbořil budku!"

Vždycky když jsou Vánoce a všechny nás zahltí ten všudypřítomný balast, přemýšlím nějak víc o tom konzumu, tedy o konzumnosti. Určitě jsem konzumní typ, ale snad ne moc, doufám, že konzumuju rozumně i přesto, že vyměňuju třeba baterie v koupelně z banálního důvodu, že se mi víc líbí jiné a ne až poté, co všude stříká voda. Mám ráda pěkné věci, pěkné a kvalitní věci, snad se i proto vyrábějí, aby je někdo kupoval, nakonec nejen vyrábějí, nějaký študovaný designér je musí taky vymyslet. Co by všichni ti lidé dělali, kdybychom kupovali nové baterie jen jednou dvakrát za život, když už stříká voda, k čemu by mnozí studovali, když by nebylo třeba vymýšlet nové věci, co by dělali ti, kteří je musí vyrobit?

Chodím po krámech a vybírám dárky co vymysleli jiní a snažím se myslet při tom výběru na ty kteří je rozbalí, aby v tom dárku bylo víc lásky než konzumu.

Trochu uklízím a dělám Vánoční výzdobu, která prý víc evokuje pocit Velké Pardubické než Vánoc.

Dnes poránu, než jsem vyjela od Vltavy, poseděla jsem chvíli U Gremlinů", Pastelka si lehla vedle mne a hlavu mi zavrtala do klína, na pravé noze se mi usadil Adámek, na levou mi Adéla posadila Aužinku, pažema jsem přidržovala děti s hlavu pesy a dlaněma hladila Matěje stojícího u mých kolen, protože už na něj nezbylo místo,  a pak u Labe, jako první si na mém klíně našel místo kočk, Pepíček by se ráda vyškrábala nahoru po noze, ale není kudy, všude kolem pesy a na mém klíně a kočkovi 3 pesí hlavy.

Děti a zvířata, nezajímá je co musíte nebo potřebujete dělat, nevědí co je milé a co důležité, nebo možná vědí, že to nejdůležitější je to teď a tady, že není nic důležitějšího než když Vás má někdo rád.

——————————————————————————————————

Letos o Vánocích prý utratíme za jídlo a pití stovky milionů korun. Na druhé straně jsou všude možně po světě tisíce dětí  bez rodičů, bez jídla, základní zdravotní pomoci , možnosti chodit do školy.

Cena jedné smsky pro fond UNICEF, kterou je možné poslat ve tvaru DMS UNICEF na číslo 87 777 stojí 30,- Kč, fondu UNICEF se z každé dostane 27,-Kč ( 3 koruny je DPH), je to stejná suma jako za 1 buzerační poplatek u lékaře nebo v lékárně, suma, kterou zaplatíte za 2 archy vánočního papíru.

Jednomu dítěti stačí na měsíční příděl potravin 50,-Kč, 600,- Kč je potřeba na očkování proti všem vážným nemocem. A není to konzum.

Příspěvek byl publikován v rubrice Modona online a jeho autorem je Modona. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *