Ve Španělsku hovořte španělsky

aneb " nejen jazykové bariéry"! 

Jak už jsem zmínila několikrát, jazykově jsem vybavena opravdu mizerně a to i přesto, že mí předkové nebyli zrovna nadvakrát čistá česká rasa a můj otec hovořil i psal stejně lehce francouzsky, italsky i německy jako česky. No bohužel, ačkoliv moje babička některá slova česky nikdy neřekla a já absolvovala tuším 3x 1. ročník německé jazykové školy, přes minulý čas jsem se nikdy neproškobrtala, ani ústně, ani písemně:o), nicméně německy se dokážu doptat kam mám jet ( třeba i v Linzi), dokážu se ubytovat, zjistit odkud mi to letí, taky si dokážu třeba koupit boty a to i přesto, že musím vysvětlovat, že levou nohu mám větší.Německy se domluvím téměř všude ( kromě Řecka, jak už víme) ve Španělsku však obtížně, Španělé se Vás totiž nejprve zeptají jestli deutsch" nebo  englisch", aby krátce na to plynule přešli na svůj mateřský jazyk, je to milé, pokud není nutné něco řešit:o).

V restauracích si ve Španělsku objednávám italsky, s italštinou jsem na tom nakonec podobně jako s němčinou ale ten přechod do španělštiny není tak brutální.

V sobotu mi na Kanárském letišti předal auto stejný muž jako vloni (pan X), podepsala jsem přebírací protokol, nasedla do Clia červené barvy a odjela, když jsem se pokusila nastartovat v neděli, baterie udělala několikrát bleble, ale motor naskočil. V pondělí na mne udělala ble, chr,chr a to bylo celé, následně jsem zjistila, že nelze doklapnout víko kufru, i vzala jsem do ruky přebírací protokol našla hotlineové číslo a německy jsem španělskému muži sdělila, že mám problém. Samozřejmě se mne otázal , zda hovoříme německy?, aby poté pokračoval španělskou angličtinou, kterou mi sdělil, že do  ten" minut někdo přijede. Za hodinu skutečně dorazil muž, pan X, udělal španělsko-německy několikrát hmhm", s kolegou pak španělsky hmmmm". a poté mi anglickošpanělsky sdělil, že mám znova volat na hot line Pepemu, protože ON s tím nemá nic společného. Popravdě jsem to nepochopila, ale představa jak hovořím znovu s Pepem několika neznámými jazyky mne přinutila zavolat do Pražské cestovky odkud zmobilizovali Kanárskou dlegátku (mluvící slovensky), ta pak zavolala Pepemu a poté mi sdělila, že jsem nechala rozsvícená světla a vybila tak baterii, nicméně Pepe pošle následující den Roca a ten přiveze jiné auto….. No tak to mě rozzuřilo doběla, teda nejen to, že mě nechali v těch garážích s dvěma malýma dětma, ale nakonec, koho by nerozčílilo, když z něj dělá kraténa Pepe!

V úterý ráno se skutečně dostavil Cliem bílé barvy Roco, Roco mluvil jen španělsky a nevíc uměl jen jednu větu, tedy cosi ve smyslu  Já o tom nic nevím, přivezl jsem auto, protože mě s ním poslal Pepe!" No a tak Roco španělsky a já česky, jsme nakonec přišli na jádro pudla, za víkem kufru který nebylo možno doklapnout, svítilo 24 hodin denně světlo, které vybíjelo baterii.

Nemocné auto po pár hodinách někdo odvezl, samozřejmě se mi nikdo neomluvil, ani španělsky.

Příspěvek byl publikován v rubrice Modona online a jeho autorem je Modona. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *