Lži kolem Chobotnice!

aneb, Kaplického Knihovna stát na Letné nikdy nebude! 

Ze slov předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže ÚOHS Martina Peciny v rozhovoru pro Právo vyplývá, že Kaplického blob na Letné nebude. Důvodem je podle Peciny především to, že na konci roku uplyne lhůta pro vydání stavebního povolení a pak se bude muset začít úplně od začátku, bez praktické naděje na započetí jeho stavby někdy v budoucnosti.

Všichni teď mluví o rostoucí nervozitě architekta Jana Kaplického, ministerstva kultury i pražského magistrátu. Čekají na posudek vašeho úřadu zda architektonická soutěž na novou budovu Národní knihovny byla či nebyla regulérní. Kdy podle vás bude knihovna na Letné stát?
Tato knihovna tam nikdy nebude. To je zcela jasné. Tak, jak ji architekt Jan Kaplický navrhl, odporuje územnímu plánu. To nikdo nepopřel. Změna územního plánu však znamená čtyři hlasování pražského zastupitelstva a tímto zastupitelstvem, které je suverénem, to nikdy neprojde. Jenže takto otevřeně to nikdo panu Kaplickému neřekne. Nikdo si to nechce vzít na triko, protože by mohl vypadat takzvaně nekulturně. Tak čekají na mne, abych to zakázal a abych nekulturně vypadal já.

Znamená to, že tzv. mezinárodní soutěž, jejímž vítězem byl Kaplický, byla opravdu v pořádku?
To si rozhodně nemyslím a nikdy jsem to neřekl. Ta soutěž podle měřítek našeho zákona v pořádku nebyla.Zadavatelé však řekli, že u tak významné zakázky aplikují výjimku. A my jsme to uznali, protože měli právo výjimky využít. Od té chvíle na to nemáme právo dohlížet. Teď na nás ale chtějí, abychom svůj postoj přehodnotili.
 My jej nepřehodnotíme, dokud mi z Bruselu neřeknou, že náš postoj je špatný, že takovou výjimku aplikovat nelze.

No a  co dál? Dál pan Pecina říká, že si nechal k problému vypracovat posudek k posudku……….. a až jej obdrží, obrátí se s žádostí o oficiální stanovisko k nadřízenému orgánu v Bruselu, poté počká několik měsíců až jej obdrží a bude konec roku a pak prý už bude všechno vpořádku, nečeká se prý na to, že ÚOHS nějak rozhodne, ale na uplynutí lhůty, pak se totiž výsledky soutěže samy tak nějak zruší.

A pak bude mezinárodní arbitráž, a pak nás bude nějaký kalousek ujišťovat, že 10 milionů, které má stát vyplatit na odškodném, není moc, protože to mohlo být 20, a knihy, ty budou dál tlít v Klementinu.

zdroj Novinky.cz , jak jinak:-)

Příspěvek byl publikován v rubrice Žhavé téma a jeho autorem je Modona. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *