Velkolepě oslavený státní svátek

aneb, proč nevíme, kdy máme svůj 4. červenec?Běžně jsme si zvykli o 28. říjnu, vidět ve zprávách "Kladení věnců" a večer pak, v TV veřejnoprávní, předávání medajlí a řádů. Následně jsme si zvykli, pobývat v tento den doma, je přece Státní svátek, tedy volno a to kladení ve zpráváchí se dá vydržet a od osmi běží Růžová zahrada, nebo VKVčka, nebo cokoliv jiného.

Koncem týdne jsem sledovala k 28. říjnu anketu v TV, z deseti dotazovaných ( ve věku 15 až cca 35 let ) vědělo 10, že je volno,  8 z nich ale netušilo proč, nejčastější odpovědí bylo Dušičky?" nebo  Nevím".

Šla jsem štrachat do starých kalendářů a diářů, 5 let zpátky ( starší jsem nenašla), datum 28. října je ve všech vyznačeno červeně a místo svátkového jména je u data uvedeno  Den vzniku samostatného Československého státu".

Je vůbec možné, aby obyvatelé nějaké země, zcela vypustili  pár dat a letopočtů, které mají nezpochybnitelný význam  pro zemi v které žijí? Často se smějeme Američanům, že netuší, kde je Evropa, a tak, opravdu by mě zajímalo, zda se najde nějaký Američan, který by nevěděl, co je 4. červenec.

No tak máme další Státní svátek za sebou,  ogumované tanky nerozjezdily silnice, a díky té jakoby nesmyslné přehlídce, se možná mnoho dětí doma zeptalo rodičů  Co se to vlastně dnes oslavuje?" , a pousta rodičů možná díky tomuto dotazu, otevřela své papírové, nebo internetové encyklopedie, a dozvěděla se, co má svým dětem odpovědět.

I akt předávání medajlí proběhl důstojně, a nikomu se nepodařilo, udělat z něj šaškárnu, přesto, že v sále bylo přítomno tolik závadných osob.

Příspěvek byl publikován v rubrice Žhavé téma a jeho autorem je Modona. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *