Mé mýty kolem koní II.

Koně vyžadují drezůru, bez ní to rozhodně nejde, ale vůbec nevím, zda to smím provádět, nemaje živnostenské oprávnění, z toho bych mohla mít nakonec taky mindrák! Drezura zvířat je živností vázanou, stejně jako třeba péče o děti do 3 let věku v denním režimu! A co teprve režim nepřetržitý? To bude jistě obnášet nejmíň koncesi!:-)

Víte, že koně si lehají naprosto běžně?, že v leže dokonce i spí? Já žila celý svůj dosavadní  život, a že je to už dost dlouho, v bludu, že když si kůň lehne, je to špatně a je potřeba ho za každou cenu postavit na nohy! Když jsem uviděla jUráše poprvé ležet, bylo to asi za 14 dní po jeho příchodu sem, vyvolala jsem poplach I. třídy, samozřejmě zejména za účelem ho okamžitě zvednout.

Po pár měsících pozorování vím, že koně se běžně válí, nejlépe v bahně, a nejraději na zádech, a když se jim zachce, prostě si lehnou, dokonce v leže často i spí. Oba naši koňové, když se na ně půjdete podívat večer, většinou ve stáji, nebo v krytém přístřešku před ní, spí vleže. 

Za současného počasí, pokud si chcete vylosovat koně k osedlání, musíte z něj nejprve odsekat hliněnou skořápku, a koně pod sedlo pak vybíráte spíš než podle potřeby ho osedlat, podle toho, z kterého bahna kouká víc koně:-)

Včera jsem udělala zásadní drezúrní pokrok, rozběhla jsem poprvé jUráše na lonži doprava i doleva, samozřejmě bez práskání bičem, bez použití biče pro udržení vzdálenosti, úplně bez biče, bič totiž vůbec nemáme.

Už se těšym, jak se tím začnu živit, jako mnoho dalších tady v okolí, co k tomu tak asi budu potřebovat krom chvalitebně zvládnuté teorie? Určitě dobrou odpovědnostní pojistku:-)

Příspěvek byl publikován v rubrice zvířena a jeho autorem je Modona. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *