Samá voda

V pátek pršelo po celou cestu, a už za Olomoucí jsem si všimla, že pole zalévají veliké kaluže, rybníčky vody. V sobotu přes den déšť ustal,ale když jsem vyšla před půlnocí z hospody po školním srazu, nebyl to normální májový déšť, byly to provazy vody.

Stokilometrový úsek do Olomouce jsem jela skoro 2 hodiny, rychleji se nedalo, v pomalém pravém pruhu stálo několik desítek centimetrů vody.

A v pondělí už zase, lidé stojící u koryt řek, pozorující vodu, která už přestala být kamarád, vytopené domy, hasiči na loďkách.

Troubky, tentokrát to dostaly z očekávané strany, těžko říct, zda je to lepší, asi ano, voda tentokrát přišla pomalu, nevytvořila žádné přílivové vlny, nic netrhá a neodnáší, prostě si tam jen stojí a lidi už ani nevypadají zoufale, spíš jakoby smířeně, už vědí, že TO může být i mnohem, mnohem horší.

Na Karvinsku vlastně "jen" utrhala nebo roztrhala pár silnic, a tam u nás začala zem uhýbat lidem pod nohama, kolem domů, pod domama. Staré domy, nové domy, přírodě je jedno, jestli je to dům zděděný po prarodičích, nebo vydřený vlastníma rukama

Přehradu Šance začali upouštět v sobotu ráno, a na Lysé hoře je přitom ještě 30 centimetrů sněhu, moc,moc vody.

"Jak je to možné?" ptáme se " vždycky přece pršelo, ty domy tam stály po desítky, stovky let!"

Starostové zaplavených a ohrožených obcí říkají vpodstatě to samé : "Nejsou peníze na protipovodňová opatření." " Máme hotové plány a schválená stavební povolení, ale nejsou peníze na jejich realizaci!"

Vyšší státní úředníci říkají vpodstatě to samé " Nepodařilo se nám to či ono, protože nejsou peníze. Protože vlastníci pozemků za ně chtějí vyplatit cenu mnohonásobně převyšující jejich hodnoty!"

A my všichni ostatní vidíme všude kolem sebe totéž, prakticky žádné obnovené meze, neobdělaná pole, plochy zpevněné příjezdovými cestami a parkovišti kolosů obchodních, skladovacích nebo logistických center, neexistují přirozené svahy, meandry, všechno je zplanýrované do rovin, aby těžká velká auta nemusela překonávat kopce a kopečky. Ideální terén pro vodu, která si v 1. kole, předtím než se vrátí do svých původních koryt, najde tu nejjednodušší možnou cestu, ale za pozemky rozhodně víc zaplatí nadnárodní společnost TESCO, než stát.

A v pátek má znovu začít pršet…

Příspěvek byl publikován v rubrice Žhavé téma a jeho autorem je Modona. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *