Absolutní absurdita

na druhou!

Ačkoliv se náš Občanský zákoník tváří v ustanovení § 711/2, písmeno b) velm,i benevolentně a umožňuje dát neplatičům nájemného výpověď bez přivolení soudu, není to celé ustanovení nic jiného, než obyčejná lumpárna.

Jakmile si totiž začnete mnout ruce, že darebnému nájemníkovi uplynula lhůta, aby se začal bránit, nastanou “konečně” ty neskutečné peripetie!

Žaloba na vyklizení bytu, výpověď z nájmu je totiž pouze dílčí krok, takže podáte žalobu na vyklizení a pár měsíců čekáte na nařízení jednání, vydání rozsudku a jeho nabytí právní moci. A navíc, překvapeníííí! Přesto, že ustanovení § 711/2b občanského zákoníku neříká absolutně nic o náhradním bydlení, či ubytování v případě takové výpovědi, soud vyštrachá jakousi judikaturu z roku 2008, podle které je neplatiči potřeba náhradní ubytování-přístřeší zajistit!

Máte tedy pravomocný rozsudek, začnete shánět ubytování a zároveň podáte návrh na exekuci.

Následně ubytování seženete, zaplatíte, dlužník se samozřejmě nepřestěhuje, čas běží, uplyne 1/4 roku a obdržíte obsílku k nařízenému soudnímu jednání, a jako bonus, další překvapenííííí!

Zaplacení náhradního ubytování je sice víc než vpořádku, ale soud nemá za to, že povinný se do něj měl přestěhovat, když o něm věděl. Soud má za to, že povinný musí mít kdykoliv možnost se do náhradního bydlení přesunout, kdykoliv, někdy, až se soud rozhoupe a obešle exekutora, až si exekutor udělá čas a rozhodne se spakovat povinného.

Jako náhradní řešení jsme k jednání soudu přinesli novou nájemní smlouvu na jiný byt, podepsanou pronajimatelem, ne, i to je málo, povinný by přece takovou smlouvu nemusel podepsat a pak by neměl chudák kde bydlet!

Soud vyžaduje jako jedinou relevantní možnost, potvrzení ubytovacího zařízení, že ” toto zařízení bude mít někdy, kdykoliv v budoucnu ubytovací místo pro Vyhulenou”, takže totální absolutní absurdita, vůbec si nedovedu představit, kdo by mi takové potvrzení vydal!

A pak se snažte, raději nesnažte, něčeho dosáhnout cestou práva!

Příspěvek byl publikován v rubrice Modona online a jeho autorem je Modona. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *