Co to s námi jen je?

Tuhle jsme při diskutování, vlastně na úplně jiné téma, opětovně narazili na otázku sledování, identifikací a zejména chipování, na problematiku etiky v těchto souvislostech a zejména na právo na soukromí.

 

Minulý týden, počátkem týdne, nějaký magor v mém rodném městě pobodal na nádraží děvče, které mu nechtělo věnovat pozornost, prostě šel za ní a několikrát ji bodl nožem do zad. Druhý den ho našli a zadrželi, díky kamerovému systému, který ho zachytil v momentě prvotního obtěžování.

Následně jsem vyslechla reportáž o kamerových systémech, o tom, jak napomáhají vyšetřování, nejen přímo policii, ale policii prostřednictvím televizí, to když obyvatelstvo vidí záběry, klec ve velké většině případů spadne neprodleně.

Kamerové systémy, prý monitorují obrovské % ploch měst, v průměru každé 2 kilometry dálnic snímají kamerové systémy, stejně tak prakticky každou prodejnu, větší parkoviště. Na letištích nás svlíkají donaha přístroje, na kdejakém úřadě nás osahá nějaká ostraha od hlavy až k patě.

Před 10-20ti lety nemyslitelná věc, tohle je přece sledování, není to etické, narušuje to naše soukromí, možná je to i zneužitelné, jenže&.

Co to s námi jen je? Kde jsou ty časy, kdy se jen kradlo? Lidi střílejí jiné lidi před obchodními centry do hlav, každou chvíli je místem střílení nějakého blba škola, nebo dokonce školka, úchylkové unášejí malé děti, a aby toho nebylo málo – rodiče týrají své děti a okolí, které se tím má zabývat dělá, že se ho to netýká. Lidi týrají zvířata – a už ne jen tak, že nějaký kretén zapomene, že zvíře musí taky žrát, nebo, že to není botník do kterého se dá kopnout, lidi si pořídí zvířata jako atrakci pro turisty a když už ji nepotřebují, nechají zavraždit 100 už nepotřebných psů.

Co to s námi je je, a kam jsme to dospěli? A co by každý zraněný, unesený, nebo týraný člověk, nebo i zvíře, dal za to, kdyby byl ve chvíli svého utrpení snímán nějakou kamerou?!

Dospěli jsme, my lidé, do stavu, kdy jsme se začali chovat jako bestie, a do doby, než se to zase vylepší, se budeme muset smířit s tím, že, zatím bohužel, jen část těch bestialit, někde zachytí nějaký kamerový systém. Čím víc, tím líp, i při tom, že jsem absolutním vyznavačem osobní svobody, 99,9% by bylo nejlíp!

A jestli ne, vem nás všechny čert!

Příspěvek byl publikován v rubrice Modona online a jeho autorem je Modona. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *