R, Ř, Š, Č, L, trochu i S a C

Někoho ” ta logopedie baví”, někoho méně:o)

Různé vady řeči máme zřejmě vrozené, třeba moje máma neumí Ř dodnes, já jsem se  ho naučila někdy kolem 14ti, ale dodnes není úplně kvalitní, pokud jde o R, to mne naučili když mi bylo asi 8, v Logopedické poradně, a bylo to akutní, protože vzhledem k mému tehdejšímu příjmení jsem byla soustavně pro smích:o)

Když začal mluvit Adam, bylo téměř od počátku jasné, že R i Ř zdědil po mně, po kom zdědil U místo L se zjistit nepodařilo. R se naučil sám kolem 3tího roku života, s L jsme museli v 5ti taky do poradny, vadné Ř pak vadilo  jeho paní učitelce ve 2. třídě tak moc, že jsem kvůli tomu musela až na kobereček do ředitelny a nikdo nechtěl pochopit, že to máme v genech. To Ř se pak naučil rovněž v Logopedické poradně, velmi rychle a kvalitně, aniž jsem to postřehla.

Náš menší GremlinM nezvládal jen R a Ř. R se naučil během jednoho odpoledne předloni v Řecku za účinné asistence strejdy Ládi a ” tdumpety”, prostě to jednou zkusil a R bylo na světě. Když jsem viděla Matěje naposled, 7.3., meč měl nabroušený, ale Ř nikde.

Větší GremlinA má  chudák větší problémy, R ani Ř, momentálně bojuje už pátý rok s Č a Š, protože tahle písmenka se blbě vyslovují, když se vám špatně vyslovuje i S a C. Nu, nabízela sem se opakovaně, že s ním budu docházet, nesetkalo se to s příznivou odezvou. Obávám se, že ve škole bude zkoušet jako pes:o(

Čaky se bránila dlouho a urputně, ještě dnes mluví někdy jazykem, který zní jako uhrofinština, ale je to jen z lenosti, ale u mne s tím neuspěla, ani když jí byly 2, natože teď, když jí bude 5. Urputně jsem se bránila pochopit, že ” to cosi” je Mates,  “jiné cosi”, že je míšánek, a začala jsem ji nutit, aby si slova rozkládala Ma-tes, mí-šá-nek, a protože Čaky je prefekcionalistka, několik týdnů mi to chodila šeptat, a až vypilovala, řekla to nahlas.

I u Čaky se zdálo být Č problémem, jenže pak chtěla kočičku ( doma měla jen kocourka), tedy košišku a já sem řekla, že kočičku dostane až dokáže říct kočička, protože volat na kočku “ši-ši” je prostě kravina! Tohle se odehrálo na Moravě, napřed byl menší hysterický záchvat, ale během 4hodinové cesty zpět domů se naučila jak Č, tak kočičku. To jí byly 3.

R – vloni v Řecku zkusil strejda Láďa naaplikovat i na Čaky tdumpetu, ale Čaky se bránila jako lvice, ovšem záhy nastal problém s jejím jménem. ” Ty jsi ale krásná holčička, jakpak se jmenuješ?” a Čaky odpovídá ” Aula”. ” Aula?” podivují se lidé, “takové jméno jsme ještě nikdy neslyšeli!”

“Musíme trénovat tu tdumpetu, poď to zkoušet!”, ale Čaky na to, že prej ne! a tak jí povídám ” No tak jak chceš, klidně říkej dál, že se jmenuješ Aula, mně je to nakonec jedno!”

Následuje větší hysterák, Aula semnou přestává mluvit:o), ovšem za dva dny mi hlásí do telefonu, že se jmenuje Aura! ( takové jméno jsme také nikdy neslyšeli:o)) )

A tak přichází na řadu Ř! Zase jedeme na Moravu a cestou v autě zkoušíme Ř. ” Bábo a mám tam dávat i to R?” ptá se mě:o))

Čaky už si semtam Řičí pár měsíců, jen ve slovech to šlo zatím ztuha, včera jsme zkusily starou osvědčenou metodu ” Zkus si ta slova rozkládat!”, no a jde to, pol-štá-řek, ře-ka, Au-ře.

AuŘe bude 19. května 5 let, a myslím, že do té doby bude zcela bez vad na kráse:o)

Příspěvek byl publikován v rubrice Modona online a jeho autorem je Modona. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *