Tak jsme doregulovali nájemné (?)

Tedy podle zákona, my v Praze, Brně a možná ještě dalších městech v jejichž případě zákonodárci usoudili, že pro nájemce by jednorázovka už v roce 2010 byla přílišou velkou šlehou, a jako menší zlo prostě zvolili další okrádání majitelů bytů, ale to jen tak mimochodem.

Netuším která paštika, případně za pomocí kterých jiných paštik, vytvořila pro MMR Kalkulačku nájemného, a jestli při její tvorbě měl “výrobce” poruce tak nicotnou pomůcku jako je mapa měst.

Zřejmě neměl a tak se například konkrétně v Praze stalo, že se oblasti tvořící širší centrum města, dostaly cenově na periferie svých městských částí.

Například Vršovice, což mne samozřejmě zajímá, se takto “dostaly do oblasti 10”, stejně jako například Záběhlice, Strašnice a Malešice, jejíž cílová cena za m2 je 127,-Kč. Co na tom, že převážná část Vršovice je kupříkladu v mimopovodňové oblasti a najdete v nich minimum panelových domů, zatímco kupříkladu Malešice, Záběhlice a nové Strašnice “sestávají pouze z rodinných domků a paneláků.

Na druhé straně Holešovice, v povodňové zóně, vzdálené od centra podstatně víc, pravda, taky v nich moc paneláku nenajdete, mají podle MMR cílovou výši nájemného 147,-Kč.

Další kuriozitkou Kalkulačky, je podle mého skromného mínění fakt, že počítá ( krom lokality) pouze s jedním údajem, a to s m2, což je sice v určitých případech zajímavý faktor, ovšem naprosto pomíjí fakt, že každý byt nesnížené kvality má své srdce, spočívající v kuchyňských částech bytu a stejně pak v částech zvaných příslušenství, tedy v koupelnách a WC. Toto jsou části každého bytu, které jsou nejdražší, ať už v případě výstavby, či v případě běžné, nebo mimořádné údržby.

Při letošní, poslední “tvorbě” jednostranného zvyšování nájemného, jsem nejen sebe, ale i ostatní majitele nemovitostí, nutila zamyslet se nad výší nájmů v bytech již od 50m2, které Kalkulačka vyplivla, a přemluvit nás nepoužít nabízející se sumu, protože v případě, že bychom ji použili ( v Holešovicích zejména), byl by rok 2011 možná posledním rokem, kdy bychom tyto nájemce ještě měli, protože v rámci současného běžného trhu by našli bydlení levnější a určitě kvalitnější než je bydlení v zanedbaných regulovaných bytech. Ztráta nájemce regulovaného bytu ovšem znamená nezbytnou investici ve výši sta, nebo i více tisíc Kč, aby ho bylo možné následně nabídnout pod současnou regulovanou cenu,

Zkrátka a dobře, podle propočtů MMR můžete bydlet v 60ti metrovém bytě do jehož údržby majitel desetiletí neinvestoval, v “lukrativní části” Prahy, za nějakých 8-9 tisíc ( bez služeb), což je suma za kterou si můžete na “trhu” vybrat pěkný zrekonstruovaný, mnohdy i zařízený byt.

Naproti tomu jsou zde ovšem malometrážní byty u nichž jsem do sdělení o jednostranném zvyšování nájemného automaticky vepisovala doušku, že výše nájemného je neadekvátní a od 1.1. 2013 bude nezbytné se na výši nájmu dohodnout, nebo se soudit. Garsonku o 25m2 v centru Prahy totiž můžete podle Kalkulačky obývat za cca 2.850-Kč, zatímco ” na trhu” ji neseženete pod 7.

Příspěvek byl publikován v rubrice Modona online a jeho autorem je Modona. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *