Historie se opakuje.

Když se narodil můj syn a to nikdo nepamatujete,protože tak velkého syna nikdo nemáte,byly moje zkušenosti s ručními pracemi nulové, vlastně se tak nějak předpokládalo, že jsem na ruční práce hňup, i já si to myslela, ale když jsem se seznámila s nabídkou oblečení pro kojence a batolata, vyskytující se v obchodech a otevřela jsem si katalog Neckermanna, rozhodla jsem se, že svou ruční negramotnost musím překonat.
Měla jsem ten několik let starý katalog a asi 100 let starý šlapací šicí stroj Bobin (ten mám stále, ale moje tchýně ho svého času používala jako dekoraci ve své prodejně a tchán mu upálil šlapadlo, takže už je fakt jen dekorativní, bohužel) a tak jsem se nejprve naučila navlékat všechny ty nitě, pak sladit točivý pohyb kola a sešlapování pedálu na nohy a pak už to šlo samo. Začala jsem u povlečení do postýlky, pokračovala aplikováním sluníček a berušek na rolety, pak přišly na řadu džíny, prošívané flanelové vesty a zimní péřové bundy Ten stroj samozřejmě neentloval, to byla ruční práce navíc. Všechno metodou pokusů a omylů, většinou s vlastnoručně vyrobenými střihy.
Když bylo Adamovi 6, Bobin se s námi přestěhoval do Prahy, šití pokračovalo a já se vyšila tak, že jsem dokázala ušít i sako s podšívkou, jako myslím sako hodně nositelné.
Pak přišel 89, najednou jsem vydělávala podstatně víc peněz a taky v obchodech už měli to co v těch katalozích Neckermanna a já šít přestala, skoro úplně, rozhodně na lidi.
Šicí stroj se tu sice válí, červený, ale  cuchá nitě tvrdím:o), když mám zkrátit nějaké kalhoty.
No ale, dnes se mi po letech vrátil profesionální elektrický šicí stroj a tak jsme dnes v podvečer se synem oprášili i ten červený, z kuchyně jsme udělali krejčovskou dílnu, naolejovali jsme, vyměnili žárovky, vyzkoušeli jsme navlékání nití a šlapání na elektrickou šlapku a začali jsme učit šít jeho Adélu-maminku Gremlinů, třeba začne těma povlečeníma do postýlek a pak, kdo ví:o)).
Je sice pravda, že v obchodech je vlastně všechno, ale jen za troje dětské boty dáte nejmíň 1500,- a boty holt člověk neušije, mám to vyzkoušené:o)))

Příspěvek byl publikován v rubrice Modona online a jeho autorem je Modona. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *