Nezabiješ,

ano, jedno z deseti přikázání,které si ovšem vysvětlujeme různě, tak nějak vzhledem k situaci.
Každá společnost sestává z ateistů a věřících hlásících se k nejrůznějším vírám, většinou pak k víře křesťanské, ale vlastně je to jedno.
Ateisté nebo věřící, tak jako tak máme někde hluboko v podvědomí zapsáno desatero přikázání. Většinu z těch přikázání nerespektujeme, ale občas si na ně stejně vzpomeneme, třeba ” nepokradeš”, nebo “pomni, abys den sváteční světil”, “nesesmilníš”, “nepožádáš manželky bližního svého”:-).
Mezi desatero patří také přikázání, které, aniž by si ho nějak speciálně připomínal, ctí každý slušný, běžný, normální člověk, přikázání nejzávažnější “NEZABIJEŠ”.
Téměř všichni víme, že zabít, zavraždit je špatně, je to špatně nejen proto, že to praví jakési přikázání, je to prostě to nejhorší čeho se člověk může dopustit a tak odsuzujeme všechny, kteří něco takového udělali, distancujeme se od nich, odvracíme se, žádáme pro ně přísné tresty. Někdy i ten nejpřísnější, smrt…………
Samo bychom to samozřejmě neudělali, je to špatné, ale občas má společnost tendenci navléknout se do taláru nejvyššího soudce a pod záštitou “demokratického” ustanovení zákona nazvaného “TREST SMRTI” zabít.
Je to tak správně? Je to morální? Může být jakýkoliv zákon nadřazen morálce? Může ji nahrazovat? Je takový zákon správný? Je možné za nějaký zákon ve vyšším zájmu na chvíli schovat vlastní morálku?
No tak já se domnívám, že to správné je pokud je možné mít dvojí morálku, jednu pro sebe, jinou pro druhé. Máme-li morální zásady pro sebe i ostatní stejné, pak to možné není a respektuji-li ono NEZABIJEŠ, musím ho respektovat vždy a nemohou existovat výjímky.

P.S. Tento fakt samozřejmě nic nemění na tom, že každý vrah by měl být velmi přísně potrestán a je otázkou, zda tomu v naší zemi tak je.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Modona. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *