Všichni budou šíleně vzdělaní

ale dělat už nebude nikdo.Náš národ se pilně vzdělává, a to je dobře:-), téměř všechny děti už studují střední školy,mnoho z nich se pak hlásí na školy vysoké. Ty buď vystudují za dobu běžnou,či dvojnásobně dlouhou,případě jich za dobu prodlouženého studia pár vystřídají/ nakonec proč ne, stát a rodiče to zafinancují/.
Na co si naše vzdělané děti ještě nezvykly je fenomen nezaměstnanosti, přesto, že už tu tenhle fenomen straší dlouho a čím dál tím víc, ještě si na něj nezvykly a tak v těchto končinách ještě není zvykem, aby Vám´třeba vodu v baráku dělal inženýr, teda, pokud to není inženýr ukrajinský, nebo, aby Vám nahazoval architekt. Ještě si nezvykli, ale i na to dojde.
Nezaměstnanost se nevytratí a všichni studují, všichni chtějí sedět v bankách, jiných úřadech, taky ještě práce computerové jsou hodně v módě /nakonec proč ne, odborníků na sítě prý budou v následujících letech chybět tisíce/.
V uplynulém týdnu jsem zaslechla v jakémsi šotu o přijímačkách, že většina učilišť neotevírá obory zedník, tesař, instalatér, prostě nejsou zájemci, nikdo se nechce tyto “podřadné práce” učit.
Kdo z Vás něco staví, přestavuje,nebo rekonstruuje víjaký problém je sehnat jakéhokoliv řemeslníka a taky ví, že když už ho sežene, je problém ho zaplatit. Poptávka převyšeuje nabídku, chybí konkurence, ceny šplhají nahoru. Zatím.
Co bude dál? Netuším, zatím všichni studují na něco lepšího a ještě nepochopili, že i inženýr může rozvést domem vodu a architekt může nahazovat. Nepochopili ani to, že vyělat by si mohli několikanásobně víc než v bance za stolem.
Ale přestavte si tu lahůdku, mistr tesař s vysokoškolským diplomem architekta, to by to krásně šlapalo:-)))))

Příspěvek byl publikován v rubrice Modona online a jeho autorem je Modona. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

7 komentářů u „Všichni budou šíleně vzdělaní

  1. Pod vším zde uvedeným se bezvýhradně podepisuju. Zajímavým trendem se u nás stalo, že vzdělání znamená velké peníze a minimum práce, přeci nebudu házet lopatou. Už teď kvalitní řemeslníci chybí a nedokážu si představit, co bude za 10 let, až současná garnitura vymře. Buď sem natlačíme někoho z východu… nebo nevím. BOhužel dříve předávané zkušenosti mezi generacemi rázem odpadnou a máme tu “profesionála”, který vám vanu utěsní tak, že pod ní teče, kohoutek přidělá tak, až nejde vyměnit (ano, správně, k trubkám ho přidělal), truhlář vyrobí dveře s centimetrovou (ano, správně, nespletl jsem si jednotky) odchylkou a prkno uřízne ještě hůř než já :o)))

  2. Mně třeba udělá mnohem větší radost, když mi z trubek k tomu určených teče voda, než když mi nějaký přestudovaný chytrák v bance řekne, že si mám podnikatelský záměr nechat vypracovat,když tomu nerozumím (před lety si můj muž bral úvěr a já k tomu vyplnila tabulky z kterých bylo nad slunce jasnější, že se ten úvěr z takto nastaveného podnikání zaplatit nedá, řekli mi,že jsem vlastně tupá a že si to mám nechat spočítat odborně, tak to odborně spočítal odborník, banka úvěr poskytla a když po půl roce řvali i po mně jako po ručiteli kvůli splátkám, tak jsem jim v tom šanonu vyhrábla ten svůj ” blbý” propočet). Nebo, nedávno mi klient dodal k zpracování smlouvu o finančním úvěru na auto, kterou mu zpracovali odbrníci ve Škofinu, 3 inžové pod tím byli podepsaní a smlouva úplně na hovno a klient samozřejmě trval na tom, že to musí být dobře. “No dobře,když dobře, tak dobře, ale já o tomhle účovat nebudu!” No a dopadlo to tak, že si nad u smlouvu sedl ve Škofinu právník a řekl ” No to je dobrá prasárna.”, jenže kdyby to zvostalo tak jak to bylo, tak na FÚ by je vůbec nezajímalo kolik ingů je pod tím podepsaných, jediné co by je zajímalo by bylo, jak to Modonka zaúčovala.

  3. Jsem si musela jit udělat kafe, páč mi to připomělo, jak mi tenkrát v práci jedna ženská řekla:”Vy jste se asi dobře neučila, když děláte uklízečku…”. Se mi v tu chvíli otevírala kudla v kapse 🙂

  4. Jak to vidím já z pohledu ještě studujícího….studuji třetím rokem na gymnáziu. Gymnázium jsem zvolila proto, že jsem měla již od ranného věku v planu vysokou školu a asi také proto, že naši střední školou skončili a chtěli mít doma “vysokoškoláka”. Ovšem jsem typ člověka, který jakmile si nesáhne na dno svým možností, neví co je život. Hledám si brigády, kde to jen jde a zkoumám prostředí. Zjistila, že kvalitních uklízeček je velmi málo! Ale jsou tací lidé, kteří si úklid objednávají…Jenže každá ženská si řekne:”nebudu přece uklízet…” Proč ne. Já uklízím už skoro rok u jedné soukromé firmy a mohu říct, že mě to i baví. Dostanu se do domácnosti jak ke snobům, tak ke starým, leč příjemným, lidem. Další taková práce, nad kterou lidé ohrnují nos – prodavačka. Vedle gymnázia máme školu, kde se vyučuje přímo obor prodavačka. Studuje tam někdo? Na rukou spočitatelné. Přeci nebudou dělat prodavačku…. Tenhle přístup se mě absolutně nelíbí a dotýká. Práce jako práce. Sama dělám také prodavačku ve zdejší večerce. A? Baví mě to. ….no a teď jsem se do toho zamotala 🙂 Zkrátka chtěla jsem jen říct, že pokud člověk chce vysokou školu, proč ne, udělá-li ji, pak mu fandím, ale osobně se mě dotýká, ať už vystudovaný nebo nevystudovaný člověk řeken:” Tuhle práci? to přeci nebudu dělat, to je potupné….”

  5. cat v titulu nic nespočívá:-) Znám desítky odborníků v růpzných oblastech,keří jsou věšinou vzdělaní “jen” sředoškolsky a své práci rozumí tak, že by ani nikoho nenapadlo se jich zepat, jakého vzdělání dosáhli. S tím instalatérem-jak o popisuješ,to sedí:-)))tak nějak jsem o myslela:-))Ale je to prostě všechno i o tom, že tenhle národ si ješě neuvědomil,že titul sám o sobě peníze nevydělá a manuální práce, že není práce podřadná.

  6. Tohle mě právě štve. Spousta lidí díky své trpělivosti a se všemi možnými zvýhodněními vystuduje, ať už střední, poté vysokou a víceméně pohrdají kvalitní řemeslnou prací. Ostatně je to vidět na leckterém vidlákově (momentálně jsem na chalupě, tak vím, o čem mluvím). Řemesla chybí a typicky zdejší instalatér je odrzlý, celkem nešikovný a drahý. Ale jiný tu prostě není. Ovšem děti místních studují v Praze na vysokých, což jim zpravidla nejde a končí v Pze za nějakým stolem… A co mě totálně irituje, je kvalita inženýrů, které vysoké školy generují. Čekal bych, že vysokoškolák umí přemýšlet. Ale takových je opravdu málo :o((( Ano, dá se argumentovat, že jako neotitulovaný závidím těm otitulovaným… Ale měl jsem možnost poznat, co se na těch vysokých učí…. Kdo má paměť a nechá si na sobě štípat dříví, vystuduje kromě Matfyzu snad všechno. Zdárným příkladem budiž můj bývalý spolužák, který není příliš chytrý, na střední proplouval se 4kami a teď poměrně úspěšně studuje na vysoké. Pravda, na stipendium to není, stojí ho to hodně času, ale za chvíli tím inženýrem bude… nicméně zcela jistě bude ostudou vysokého školství, že ho nechalo projít.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *