Řeknu Ti co čtu

a nic.Ale, kdo nás opravdu zná a je vůbec možné lidem dovolit, aby nás poznali? Dovolit to určitě možní je, ale při nejlepší vůli to nejde.
Já nevím, často mívám pocit, že jsem dokonale ještě nepoznala sama sebe, všechny své barvy a tak, když mi někdo řekne, nebo píše  za tu dobu, co Tě znám ( a přitom hovoří třeba o roce, dvou) Tě znám úplně dokonale, mám pocit, že je to dokonalý nesmysl.
Lidé se scházívali a scházívají, prohlubují své znalosti o lidech druhých v konkrétních činnostech, třeba pracovně, třeba na tenise, při lyžování. Novým fenomenem pak je scházení se za účelem rozebírat negatovní zjištění, které udělali o jiných lidech a ono to funguje líp než třeba ten tenis. Při takovém sdružování není třeba nic umět, není třeba ani vstát, ani odhalovat své vlastní barvy, stačí svlíkat donaha někoho dalšího, většinou nepřítomného, na 100% někoho, o kom vlastně nic nevím.
Když hovořím o někom konkrétním, mohu s klidným svědomím říct třeba  nelíbí se mi, jak se zachoval v té a v té situaci, nikdy nemohu říct  jo toho já dokonale znám, ten je schopen čehokoliv, všeho.
Pokud máme vůbec šanci poznat někoho, krom sebe docela dobře, pak jsou to naše děti? Ne, myslím, že ne, i ony nám ukazují své barvy v různých situacích a pak můžeme opět říct maximálně  myslím, že vím, jak se v tomhle případě bude chovat.
A kdo tedy vlastně zná mne? Můj syn? o kterám si myslím, že je vůči mně vlastně stále v opozici a maximálně mě překvapí, když mi pak lidé řeknou, že  jsem jediný člověk na světě kterého uznává, respektuje a přebírá jeho modely.
Moje pesy? které znají dokonale mé chování, protože před nimi není třeba cokoliv přibarvovat a přesto se navzájem často překvapíme.
To malé zlatovlasé dítě s blankytně modrýma očima? které ke mně přichází se svým barevným, ale ještě nepopsaným listem papíru zatím s absolutní důvěrou, protože vidí jen mé barvy které vidět chce a nikdy jsem ho zatím nezklamala?
Ne, nezná mne vlastně nikdo a myšlenka velkého filozofa z dob před Kristem, že člověk je přinejlepším schopen poznat maximálně sám sebe, je stále platná a možná lidem, kteří všechno o všem a o všech vědí nejlíp, se poznat sebe sama ještě nepodařilo.

Příspěvek byl publikován v rubrice Modona online a jeho autorem je Modona. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

2 komentáře u „Řeknu Ti co čtu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *