L e ž

Často říkávám, že můžu odpustit všechno na světě, ale ne lež. Často jsem ji odpustila. Lež zůstane vždycky lží", říká se, ale přesto lži dělíme na lži a například lži milosrdné. Já lži dělím ještě na lži legrační a neškodné, a pak taky lži schovávací, ale i tyhle formy lží jsou vždycky jen lež.

Lež jako opak pravdy slouží k jejímu zamlžování a důvody jsou různé.

Za většinou lží se skrývá podvod, potřeba něco přikrášlit, něco skrýt, ale i potřeba chránit, sebe nebo někoho jiného blízkého.

Použiju-li lež jako podvod, je to asi její nejčernější forma, snaha získat pro sebe nějakou výhodu, kterou bych jinak nezískal, nebo bych ji ztratil.

Pokud lží něco skrývám, může to být lež milosrdná nebo taky zbabělá, nebo odkladová- nechci něco úplně ztratit a tak lžu, nebo přinejmenším neřeknu pravdu.

Lež milosrdná, ta se používá většinou ve snaze někoho ochránit, většinou před krutou pravdou. Taková pravda je třeba nevěra, ale pokud jsme chtěli chránit, neměli jsme se jí dopustit. Smrtelná nemoc, kde může milosrdná lež být mimořádně krutá protože nedovolí obelhávanému udělat se zbytkem svého života to, co by s ním třeba udělal, kdyby věděl.

Lež schovávací, to je taková ta, že se stydíte někomu říct, že budete raději jinde než s ním a tak si vymyslíte deset pitomostí z nichž na devět se většinou příjde a ublíží víc než   No než bych s Tebou maloval, strávím raději víkend v posteli s Kamilou:-)", protože když někde stepujete v ruce s válečkem a kolem jde Pepa a  Jo ty tu čekáš na Pavla ty joudo, tak to čekáš blbě, viděl jsem ho s Kamilou………..", ano lež schovávací z vás udělá i pitomce.

Pak tu máme lež bájnou . Někteří lidí si vymýšlí věci  které se nikdy nestaly, aby se oni stali zajímavějšími, nebo jejich život pestřejším. Své příběhy si vymýšlejí stále a jak je pak věčně opakují, mnohým z nich sami uvěří. Vypadá to neškodně? Ano, určitě ano, pokud do těch pohádek nejsou zatahování  jiní živí lidé.

Ani lež legrační" nemusí být vždycky zas tak legrační, protože třeba  Ty boty byly slevněné z 5.000,- na 500,-, no uznej, to se nedalo nekoupit!!" nemusí znamenat jen to, že se stydíte přiznat, že byste si klidně koupili boty za 5000,- , ale může znamenat i to, že jste o 4.500,- připravili rodinný rozpočet.

I já občas lžu a to i přesto, že to nemám ráda. Lhávala jsem v práci, když jsem třeba přišla ráno pozdě protože jsem zaspala a  Nestihla jsem to dřív, protože jsem byla pro stravenky a byla tam děsná fronta!",  občas lžu na různých úřadech ( a nebudu je jmenovat:-)))) , protože je to moje práce a mám na to dokonce i Živnostenský list:-). V osobním životě se snažím bez lží obejít a raději neříkám nic a kdo mě dobře zná, ví, že se sama raději taky moc neptám, nemám totiž ráda lži.

Ale pokud to náhodou udělám a ptám se, pak proto, že chci slyšet pravdu, ať je jakákoliv.

Příspěvek byl publikován v rubrice Modona online a jeho autorem je Modona. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *