Kdo je kdo

a kdo kdy jak? 🙂

Tak třeba já jsem SANQVINIK (důvěrně o sobě říkám veselý sanqvinik)
(osobnostní typ projevující se živým reagováním, vnímavostí, snadnou adaptabilitou a lehkým překonáváním překážek, iniciativností a prosociálním chováním)

pak tu máme ale ještě typy třeba  CHOLERICKÉ (typ temperamentu vyznačující se prudkými, vznětlivými reakcemi i na podprahové podněty a zvýšenou afektivní reaktivitou, panovačností)

a taky typy FLEGMATICKÉ (lhostejný, chladnokrevný člověk, vyznačující se psychickou rovnováhou, vytrvalostí, nízkou ovlivnitelností, ale současně sociabilitou),

nebo MELANCHOLICKÉ
(osobnostní temperamentový typ, klient projevující se stálým, citlivým a vážným jednáním, se sklonem k plachosti, trudomyslnosti) a pak spoustu dalších podtypů.

Asi všechny výše uvedené skupiny mohou být alespoň minimálně flexibilní, fidelitní, expresivní, asertivní, frtenetičtí, hedoničtí, hektičtí, chaotičtí a také někdy psychopatičtí. Více či méně, někdy více, někdy méně, protože asi málokdo si dokáže představit chaotického flegmatika nebo flexibilního cholerika, ale myslím, že i to je možné, protože různé situace, které je život schopen navodit, může každý typ člověka pojednat různě.

Většinu životních situací jsem prožila jako sanqvinik a přesto jsou věci i lidé ke kterým jsem se časem stala zcela flegmatická a taky takové situace i lidé na které reaguju už vždy jen cholericky. My lidí prožíváme věci různě, napřiklad já sanqvinik budu ten padající balkón sledovat poměrně klidně a při tom už budu přemýšlet, jak se to dá opravit. Cholerik se posere už ve chvíli, kdy to začne padat a dál už není nic:o). Netuším, co udělá v takovém případě flegmatik.

Když příjdu domů a byt smrdí rybinou a spíš snesu vejce, než rybu, vadí mi jako jídlo o jako smrad, reaguju jako cholerický sanqvinik, rozčílím se a začnu likvidovat zápach, melancholik začne plakat, asertivní melancholik možná vyrve ze zdi tu troubu a plačíc ji vynese k popelnicím. Netuším co udělá flegmatik:-), možná půjde hledat, kde se dá najít k jídlu ta ryba:-)

Někteří lidé všechmožných typů mě nazlobí tisíckrát za rok a stejně se to vždycky vyřeší, někteří mě nazlobí 5x, 6x a už mě pak po zbytek života nechají vůči sobě naprosto flegmatickou.

Dneska jsem už 3x málem vykrvácela pravou nosní dirkou a melancholicky si cpu do nosu sanqvinistický tampón. Netuším co by s mým nosem udělal flegmatik:-)

Příspěvek byl publikován v rubrice Modona online a jeho autorem je Modona. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *