Dobrá zpráva z Ruska

Ruská média vzdala hold zavražděné novinářce

Zvláštní vydání, které financuje novinářský svaz, vyšlo ve stotisícovém nákladu a je distribuováno zdarma po celém Rusku

Ruská média vzdala hold zavražděné novinářce

Spojeným úsilím téměř tří stovek sdělovacích prostředků dnes vyšlo v Rusku zvláštní novinové vydání věnované zavražděné žurnalistce Anně Politkovské, tvrdé kritičce politiky Kremlu zejména vůči Čečensku. Organizátoři označují tuto ojedinělou akci za test svobody vyjadřování v Rusku.

"Byli jsme příjemně překvapeni, že téměř 300 ruských médií, hlavně regionálních listů, dalo svoje logo na naše zvláštní vydání, i když si jejich redaktoři uvědomují, že se na to vláda nebude dobře dívat," řekl tajemník Svazu ruských novinářů Pavel Gutionov. Jako příklad uvedl ruský list Izvestija, který je blízký Kremlu.

Zvláštní vydání, které financuje novinářský svaz, vyšlo ve stotisícovém nákladu a je distribuováno zdarma po celém Rusku. Na šestnácti stránkách se čtenáři mohou seznámit s nejdůležitějšími materiály Politkovské i s jejím posledním nepublikovaným článkem o svobodě tisku, který napsala těsně před vraždou.

"Toto vydání je testem svobody vyjadřování v Rusku," prohlásil Gutionov a poukázal na to, že nejčtenější ruské deníky Komsomolskaja Pravda a Moskovskij Komsomolec ani opoziční list Kommersant se do této akce nezapojily.

Anna Politkovská patřila k malé skupině ruských novinářů, kteří se nebojí kritizovat politiku Kremlu a porušování lidských práv v Čečensku ruskou armádou. Ve svých reportážích poukazovala na únosy, vraždy a mučení čečenských civilistů. Její odvážné materiály se staly i podnětem k trestnímu stíhání.

Novináře, ochránce lidských práv i analytiky po vraždě Politkovské šokoval prezident Vladimir Putin prohlášením, že stupeň jejího vlivu na politický život v Rusku byl velmi zanedbatelný. "Tato vražda uškodí Rusku a Čečensku mnohem více než kterýkoliv z jejích materiálů," dodal tehdy šéf ruského státu.

"I když naším cílem není protiřečit prezidentovi, toto vydání to dělá a ukazuje, jakou skutečnou roli Politkovská hrála," podotkl Gutionov.

Zdroj volny.cz

Příspěvek byl publikován v rubrice Modona online a jeho autorem je Modona. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *