POZOR! Tady všude je honitba!

A jestli není, tak být může….Honitba je všude a všechno, snad s výjimkou měst, doufám.

Ocitnout v honitbě se můžete tak, že si koupíte chatu, chalupu, domek na vesnici, a nejen to, v honitbě se můžete ocitnout i tak, že si postavíte domek nový, a aby ne, když všude je honitba, a patří do ní většina zahrad, polí i sadů.

Člověk by si myslel, že tak zásadní věc, by se měl dozvědět třeba z Listu Vlastnictví, který získá na Katastrofickém úřadě, ale, není tomu tak, z LV se dozvíte zda Vám, nebo komu, pozemky patří, kdo může eventuelně procházet Vaší zahradou, nebo si chodit pro vodu do Vaší studny, jestli Vám nemovitosti náhodou nezabezpečil plombou exekutor, nebo nějaká banka. Věcné břemeno honitby ve svém LV nenajdete (tohle se Vám totiž stane ze zákona, a jak víme, neznalost zákona neomlouvá), a může se Vám stát, že se o něm dozvíte až tehdy, když Vám nějaký magor s nabitou puškou, začne běhat a střílet v sadu.

Protože jsem minulé pondělí ty Myslivce na MÚ, nebyla moc schopna vnímat, vypravila jsem se tam dnes znovu s trochu rozšířenými požadavky, například, že bych chtěla vědět, kde a jak je zapsáno zdejší Honební společenstvo, kdo jej vede, kdo je jeho členem, rovněž pak, kdo není jeho členem a proč, když  takové společenstvo operuje" na jeho pozemcích. Pak jsem chtěla ještě jednou nahlédnout do mapy honitby" a co jsem uzřela, mi vyrazilo dech!

Vedoucí odboru ŽP mne zavedl do kanceláře kolegy, který je stále na dovolené, zabývajícího se Myslivostí. Na stěně jeho kanceláře visí veliká mapa, obsahující oblast něčeho, říkejme tomu třeba bývalý okres Litoměřice". Na této černobílé mapě jsou zeleným zvýrazňovačem zakresleny lesní plochy, a místa odněkud někam, jsou obkroužena červeným fixem, v každém takové patvaru je nalepen štítek s jménem lesního hospodáře, lesní stráže. Zrovna kdesi, možná kilometr za námi a kilometr před sousední vesnicí, je červená čára přeškrtána červenými křížky a kolečko" je zvětšeno jinou červenou čarou.

 A toto je CO?" ukazuju na přeškrtanou čáru a nové zakreslení

 Hmm, no to se ASI jedna ta honitba zvětšila a druhá zmenšila " odpovídá mi vedoucí odboru, také myslivec, viděla jsem ho podruhé, vždy v zeleném.

 Jak to myslíte ASI? Jak se něco takového jako stane??" já udiveně.

 No ASI se to stalo tak, že se tak chlapi dohodli." vedoucí samozřejmě.

 Chlapi? Kteří chlapi??"

No tihle dva!" vedoucí ťuká prstem do lístečků na nichž jsou napsána jména dvou lesních hospodářů…

A takto vážení vznikají honitby, prostě stačí, když se chlapi s fixkou v ruce, dohodnou!

Příspěvek byl publikován v rubrice Modona online a jeho autorem je Modona. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *